Polacy w pierwszej dziesiątce kupujących nieruchomości w Hiszpanii!

Polacy w pierwszej dziesiątce kupujących nieruchomości w Hiszpanii!

Costa del Sol od wielu lat przyciąga zagranicznych inwestorów, którzy stanowią jeden z głównych filarów hiszpańskiego rynku nieruchomości.

W ślad za naszymi poglądami idą również konkretne liczby które przytoczymy w dzisiejszym artykule na podstawie danych publikowanych przez Registradores de España.

Między innymi o tym dlaczego warto inwestować w hiszpańskie nieruchomości pisaliśmy już po części w wywiadzie z Prezesem Marbella Houses:
https://marbellahouses.pl/z-michalem-kusinskim-ceo-agencji-nieruchomosci-na-costa-del-sol-marbella-houses-rozmawiala-joanna-grzybowska-z-magazynu-elity/

a także w artykule pt. „Dlaczego inwestowanie w Maladze to rozsądny wybór?”
https://marbellahouses.pl/dlaczego-inwestowanie-w-maladze-to-rozsadny-wybor

Hiszpania a inwestorzy zagraniczni

Według danych opublikowanych przez Registradores de España, w 2023 roku w Hiszpanii zarejestrowano 1 264 107 transakcji kupna nieruchomości, z czego 247 687 zostało przeprowadzonych przez inwestorów zagranicznych. Oznacza to, że udział inwestorów zagranicznych w rynku nieruchomości w Hiszpanii wyniósł 20,0%.

Najwięcej inwestorów zagranicznych pochodziło z następujących krajów:

 • Wielka Brytania (54 074 transakcji)
 • Niemcy (38 423 transakcji)
 • Francja (23 651 transakcji)
 • Szwajcaria (19 472 transakcji)
 • Stany Zjednoczone (13 190 transakcji)

Najpopularniejsze regiony Hiszpanii wśród inwestorów zagranicznych to:

 • Katalonia (53 574 transakcji)
 • Andaluzja (29 922 transakcji)
 • Walencja (25 310 transakcji)
 • Baleary (16 312 transakcji)
 • Madryt (15 941 transakcji)

Najpopularniejsze typy nieruchomości kupowanych przez inwestorów zagranicznych to:

 • Apartamenty (141 721 transakcji)
 • Domy (72 965 transakcji)
 • Grunty (21 801 transakcji)

Na podstawie danych z lat 2022-2023 można stwierdzić, że Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków inwestycyjnych w Europie. Ogromny wpływ na to ma atrakcyjność Hiszpanii jako miejsca do życia i pracy, a także korzystne warunki gospodarcze.

Polacy również pokochali Hiszpanię

W II kwartale 2023 r. największy udział w rynku odnotowali Brytyjczycy (8,8%), Niemcy (7,25%), Francuzi (6,56%), Marokańczycy (5,37%) i Włosi (5,22%).

Cieszy fakt że udział polskich inwestorów w hiszpańskim rynku nieruchomości odnotował największy wzrost ze wszystkich nacji uwzględnionych w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Dane za drugi kwartał 2023 roku:

Osiągnęliśmy udział w rynku zagranicznych inwestorów na poziomie 3,92% co dało nam bardzo wysoką, dziewiątą pozycję.

Tym samym wyprzedziliśmy m.in. obywateli Chin, Szwecji czy Amerykanów. Warto również odnotować wzrost udziału w rynku w stosunku do poprzedniego okresu o 0,61 punktów procentowych, co pokazuje trend wzrostowy, szczególnie na tle innych Państw z czołówki stawki, które notują spadek udziału w rynku.

To już kolejne dane, które wskazują rok do roku na regularny wzrost zainteresowania nieruchomościami w Hiszpanii ze strony nabywców zagranicznych. Cieszy nas fakt, że wśród nich ugruntowaną pozycję w czołowej dziesiątce znaleźli sobie również Polacy. Coraz chętniej nabywamy domy i apartamenty również na Costa del Sol.

Źródło:
Registradores de España: https://www.registradores.org/

Compare listings

Porównać