12 października – Fiesta Nacional de España czyli Dzień Hiszpanii

12 października - Fiesta Nacional de España czyli Dzień Hiszpanii

Święto upamiętnia „spotkanie dwóch światów” czyli Europy i Ameryki, które dokonało się 12 października 1492 roku. Jest to dzień upamiętniający przybycie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Dzień, w którym po raz pierwszy doszło do zetknięcia dwóch światów – europejskiego i amerykańskiego. Dzień od którego rozpoczęła się prawdziwa rewolucja w postrzeganiu świata, jego historii i kultury.

Jest jednym z najważniejszych dni w Hiszpanii, jako święto państwowe dla wszystkich pracowników.

Dzień Hiszpanii – zarys historyczny
W 1914 r. Hiszpania po raz pierwszy świętowała 12 października jako Fiesta de la Raza Española („Święto Rasy Hiszpańskiej”), by w 1915 r. zmienić tę nazwę na Día de la Raza. W 1918 r. obchody stają się świętem narodowym. W 1958 r. nazwę zmieniono na Fiesta de la Hispanidad . Obecnie w Hiszpanii świętuje się Fiesta Nacional de España. Obchody łączy się dzisiaj z wypadającym tego dnia wspomnieniem Matki Bożej z Pilar, patronki Hiszpanii i osób hiszpańskojęzycznych.

Dzień Kolumba – jedno święto, różne nazwy
Zacznijmy od początku, czyli od… 1492 roku. To właśnie na ten rok datuje się słynne „Odkrycie Ameryki”, którego dokonała załoga Krzysztofa Kolumba.

W niemal każdym kraju latynoskim Dzień Kolumba obchodzi się nieco inaczej. W różnych krajach posiada także swoją własną nazwę. Dzień Kolumba w Hiszpanii to Día de la Hispanidad. Jednak już w Ameryce Południowej (w znacznej większości krajów) nazywany jest Día de la Raza. W Argentynie można z kolei trafić na oryginalną nazwę Día del Respeto a la Diversidad Cultural, co można przetłumaczyć jako „Dzień poszanowania dla różnorodności kulturowej”. W Stanach Zjednoczonych również obchodzi się to święto, jednak tam jest to po prostu „Columbus Day”.

Obchody święta Hiszpanii
A jak obchodzone jest to święto w Hiszpanii? Dla Hiszpanów ten dzień ma podwójne znaczenie, ponieważ zbiega się ze świętem Madonny del Pilar (La Virgen del Pilar) – patronki Hiszpanii. Z tej okazji w Madrycie organizowana jest uroczysta parada wojskowa i pokaz lotniczy, na której pojawia się rodzina królewska.

W wielu regionach mieszkańcy przywdziewają regionalne stroje, aby uczcić swoją patronkę. Poza tym, jak to Hiszpanie: bawią się i ucztują!

Zatem Feliz día de la Hispanidad!!! ♥️ 🇪🇸 ♥️

Compare listings

Porównać